Oyun Yapım Stüdyolarının Fazlalaşması

Oyun Yapım Stüdyolarının Fazlalaşması  Günümüzde oyun stüdyoları oyun endüstrisinin de gelişmesi ile birlikte oldukça arttı. Oyunların bir nevi mutfağı olan stüdyoların fazlalaşması da endüstrinin büyümesi ile birlikte insanların oyunlara olan algılarının kırılmalarına da yol açtı. Son haberlerden gördüğümüz kadarıyla da bu gerek mobil, gerekse de konsol ve PC pazarı olarak ülkemize de yansımıştır.

Oyun Yapım Stüdyolarının Fazlalaşması

Tabi bu karşımıza güzel oyunlar ile birlikte sürüsüyle de kötü oyunu çıkardı. Bahsettiğimiz endüstride ki payı gören oyun yapımcıları ise işin içine daha fazla para koymaya çalışıyorlar ve böylelikle artık tıpkı film endüstrisi gibi oyun endüstrisi de insanlar için daha değerli olmaya başlıyor.

Nedir?

Üstte de dediğimiz gibi oyun yapım stüdyoları adeta oyunların birer mutfağı. Oyun Yapım Stüdyolarının Fazlalaşması Kreatif yönetmeninden tutun da müzik departmanında çalışan görevlilerine kadar herkes bu mutfakta görev alıyor ve iş bittiğinde de ekibin çalışmasına, azmine ve heyecanına bağlı olarakta harika bir iş veya kötü bir ucube ortaya çıkıyor.

Bu stüdyolar oyunların yapılmasının yanı sıra oyunların temeli olan çok büyük bir şey barındırıyor; kod ve kod yazımcılığı. Kod yazımcılığı veyahut kodlama dediğimiz şey ise oyunların ortaya çıkmasına hatta fazla olmasını sağlayan şey. Stüdyo dediğimiz yerde barınan insanların çoğu işte kod yazımı işinde işinin ehli olan insanlar. Onların sayesinde uzak diyarlarda at sürüyor, yüksek hızlarda araba kullanıyor ve bankalar soyabiliyoruz.

Neden Fazlalaştılar?

           ​​​​​​Oyunlar uzun süredir bir lükstüler. Hem yapılması hem de alınması bakımından oldukça maliyetli eğlencelerdi lakin günümüzde teknolojik donanımların fiyatlarının da düşmesi ile bilgisayar ve konsol piyasası oldukça genişledi ve neredeyse birçoğumuz da bir bilgisayar ve konsol bulunur hale geldi. Üstelik oyunlar popüler kültürde de oldukça büyük yer almaya başladılar. Bunları gören yapımcılar da oyun endüstrisine daha çok ağırlık vermeye ve para dökmeye başladılar.

Bu sayede de oyun yapım stüdyoları oldukça fazlalaştı ve insanlar da artık buralarda daha çok çalışmak istediler. Oyun sektörü için okullar açıldı, Üniversitelere bölümler geldi ve daha ilkokulda ki çocuklara kodlama öğretilmeye başlandı. Çünkü üstte de dediğimiz gibi bu sadece oyunla da alakalı değildi.

Ondan daha kapsamlı ve büyük bir sektör olan kod yazımcılığı sektörünün de gelişmesine yardımcı oluyordu. Bu sebeple de artan oyun satışları sadece başka stüdyoların açılmasına değil, teknoloji sektörünün her kolunun da bununla birlikte gelişmesine imkan tanıyordu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Oyun Yapım Stüdyolarının Fazlalaşması Oyun Yapım Stüdyolarının Fazlalaşması için yorumda bulun

    Oyun Yapım Stüdyolarının Fazlalaşması için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Oyun Yapım Stüdyolarının Fazlalaşması için ilk yorumu yapabilirsin.