Çağrı Merkezlerinin Hizmetteki Sıkıntıları

Çağrı Merkezlerinin Hizmetteki Sıkıntıları

Günümüzde çağrı merkezlerinin sıkıntılarını;

  1. Güven
  2. Yoğunluk
  3. İletişimde kopukluk ve anlaşmazlık

Olacak şekilde üç alt başlıkta inceleyebiliriz.

  1. Güven

Günümüzde giderek artmakta olan dolandırıcılık vakaları sebebiyle insanlar gerek sanal alem gerekse telefon üzerinde kurulan iletişimlerde gereğinden fazla mesafeli ve güvensiz bir yaklaşım sergilemektedirler. Bu yüzden çoğu zaman bu güvensizlik gerek çağrı merkezindeki görevliler gerekse müşterinin kendisi açısından büyük sorunlar teşkil etmektedir. Müşteri hizmetlerinden gelen telefonlar çoğu zaman müşteriler tarafından açılmamakta veyahut açılsa dahi söylenenler ciddiye alınmamaktadır. Bu durum müşteri hizmetlerindeki görevlilerin ve müşterinin kendisini zararlı çıkaran bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım ancak firma ve müşteri arasında sağlanacak sağlam bir güven ilişkisiyle aşılacaktır.

  1. Yoğunluk

Müşteri hizmetlerine bağlanmak isteyen tüketiciler yoğunluk sebebiyle bir sure beklemek zorunda kalabiliyorlar. Bu bekleme süresi uzadıkça tüketici çağrıdan vazgeçme konumuna yaklaşmakla birlikte aldığı hizmetten memnun kalmadığı için firma ile gelecek vadedeki bağlantısını kesme yoluna adım atabilmektedir. Bu durum her firma tarafından hoş karşılanmayacak bir durumdur. Bu tarz yoğunlukları ve yoğunluklara bağlı müşteri kaybını önlemek için firmaların düzenli olarak müşteri hizmetlerine olan talebi ve mevcut durumda bu talebe yeterli hizmet verebiliyor olabildiklerini sürekli olarak takip etmelidir. Bu şekilde müşteri memnuniyetini ve müşteri sayısını en yüksek seviyeye taşıyabilirler.

  1. İletişimde Kopukluk ve Anlaşmazlık

Müşteri hizmetlerinde görevli olarak çalışacak olan kimselerin diksiyon açısından belirli bir düzeyde bulunmaları gerekmektedir. Firma ve müşteri arasında müşteri arasında bir köprü görevi gören çağrı merkez görevlisi müşterinin isteklerini anlamalı ve müşteri ile kaliteli bir iletişim kurmalıdır. İletişimde kopukluklara sebep olacak imgelerle yer vermemeli bu konuda seçici olmalıdır.

Müşteriyle sıkıntı yaşadığı durumlarda ılımlı davranmalı ve bir şekilde ara yolu bulmalıdır. Müşterinin sorununu doğru anlamalı ve ona göre çözüm yollarını en kısa sürede bulmalıdır. Müşteriyi sert bir dille karşılamamalı herhangi bir sorun halinde sakinliğini koruyarak müşteriye en iyi hizmeti vermeye çalışmaya odaklanmalıdır. Yukarıda bahsedilen hususlara hassasiyet gösterilmesi durumunda çağrı merkezlerinin hizmet kalitesinde artışlardan söz edilebilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Çağrı Merkezlerinin Hizmetteki Sıkıntıları Çağrı Merkezlerinin Hizmetteki Sıkıntıları için yorumda bulun

    Çağrı Merkezlerinin Hizmetteki Sıkıntıları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çağrı Merkezlerinin Hizmetteki Sıkıntıları için ilk yorumu yapabilirsin.